Kobieca twarz Politechniki Poznańskiej - wyróżnienie dla mnie

05:00:00

Uwielbiam swoją uczelnię - Politechnikę Poznańską. Spędziłam tam sześć szczęśliwych lat. Dwa lata temu obroniłam tytuł inżyniera, teraz jestem tuż przed obroną tytułu magistra. A to jeszcze nie koniec... Lubię się kształcić, lubię siłę, jaką wiedza człowiekowi daje. I lubię być "kobietą z kierunków technicznych", bo cenię sobie konkrety i technologię.

Gdy otrzymałam zaproszenie na rozdanie nagród Kobieca Twarz Politechniki - nie do końca w to uwierzyłam. Ale stało się - otrzymałam wyróżnienie w tym jakże prestiżowym konkursie, mającym na celu promocję kobiet studiujących na uczelniach technicznych.
Wiedzieliście, że wśród profesorów tytularnych na uczelniach technicznych w roku akademickim 2015/2016 kobiety stanowią zaledwie 13% grupy?

A wiedzieliście, że wśród prorektorów uczelni technicznych kobiety stanowią 8%?

A czy wiedzieliście, że na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Informatyki w roku 2015/2016 kobiet było... 10,32%?

Wierzę w kobiecą siłę, w girl power. Wiem jednak, że choć żyjemy w postępowych czasach, to nadal pokutują przekonania dotyczące roli płciowych, a w wielu domach dziewczynki od małego słyszą, że od rzeczy technicznych są mężczyźni. Dlatego cieszę się, że "moja" Politechnika bierze udział w akcji Dziewczyny na Politechniki, a także, że poprzez konkurs Kobieca Twarz Politechniki Poznańskiej chce przypominać, że każdy ma prawo być kim chce.

Jestem dumna, że otrzymałam wyróżnienie w tym konkursie! Dziękuję :) 
Jesteście ciekawi statystyk, które podałam? TUTAJ znajdziecie raport Kobiety na Politechnikach. Zachęcam do zapoznania się - mi otworzył oczy na wiele spraw.

Zachęcam też do dyskusji - jak myślicie, dlaczego tak mało dziewczyn studiuje na uczelniach technicznych? Z jakimi stereotypami dotyczącymi ról płciowych spotykacie się w Waszym otoczeniu? Podzielcie się w komentarzach!
PS: Pamiętacie klip reklamujący Politechnikę Poznańską, w którym wzięłam udział kilka lat temu? Dla mnie to magiczne wspomnienie!


You Might Also Like

33 komentarze

 1. Kochana gratuluję wyróżnienia :) super życzę ci dalszych sukcesów <3

  OdpowiedzUsuń
 2. gratuluję przede wszystkim wyróżnienia! :) u mnie na studiach zaczynało 10 dziewczyn na 240 chłopaków! :P masakra, ale powiem Ci, że postrzeganie, że dziewczyny mają łatwiej niestety pokutuje. Drugie jakie słyszałam to, że szukamy sobie mężów na uczelniach technicznych :/ Niestety, ale dziewczyny też rzadko kiedy mają zdolności i umiejętności techniczne właśnie przez to, że im za dzieciaka nie wypadało czegoś robić :) Ja na szczęście miałam kochanego dziadka, który zawsze ze mną coś majsterkował! :)
  P.S. Też kończę Politechnikę Poznańską na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn i aktualnie czekam na obronę magistra! :) Pozdrawiam cieplutko! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje, przyznam że gdyby nie to, że z moim choróbskiem utknęłam w Szczecinie (co tydzień wizyty u lekarza) to pewnie wybrałabym się do Poznania, a tak tutaj jak myślałam o informatyce to jedynie prywatnie bym mogła, bo wszystkie uniwerki oferujące informatykę robią duże problemy nawet jeśli mam zaświadczenie od lekarza (już z jednego kierunku mnie za to wywalili na dziekankę).

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję :) Super, że istnieją takie konkursy dla kobiet :) Na kierunkach technicznych zawsze jest mniej kobiet, jednak fajnie, że w ogóle są. Dobrze, że nie żyjemy już stereotypami i kobietom wypada pracować w takich zawodach nietypowych dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Really interesting post...thx for sharing! xx

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielkie gratulacje!! :) Tak naprawdę nie wiem, dlaczego nadal jest tak mało kobiet na tych kierunkach, w końcu idziemy z postępem i większość mówi, że nie żyje stereotypami, więc troszkę dziwne, ale wierzę w kobiecą moc i mam nadzieję, że z roku na rok kobiet na tych kierunkach będzie więcej :D

  Pozdrawiam ♥
  http://princessdooomiii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję! :)
  W dzisiejszych czasach niestety chodzi stereotyp, że kobiety powinny siedzieć w domu i dziećmi się opiekować, albo znaleźć sobie pracę w jakimś biurze... :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniale, gratuluję wyróżnienia :) Ja już studia magisterskie mam za sobą :) Tobie życzę powodzenia podczas obrony :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluje! Sama podjęłam kroki studiowania ciężkiego kierunku Nanotechnologii, były to moje pierwsze studia jednak zrezygnowałam z nich dla wiolonczeli. Wielu z moich znajomych było zawiedzonych, że zrezygnowałam z takiego "prestiżowego" kierunku i wykształcenia technicznego dla muzyki. Ja po prostu wiem, że to nie dla mnie tylkk kobiet które tego chcą gratuluje sięc wyróżnienia i magistra raz jeszcze !

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję wyróżnienia!

  OdpowiedzUsuń
 11. Thanks a lot, my dear :)

  Congrats! I'm so proud of you <3


  NEW FASHION POST | How To Wear Printed Shorts.
  InstagramFacebook Oficial PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 12. pięknie wyglądałaś! duże gratki dla Ciebie! :*

  OdpowiedzUsuń
 13. ale świetne wydarzenie ! i gratuluję wyróżnienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratuluje wyróżnienia! Mam nadzieję że będzie ich jeszcze wiele! :)
  Zazdroszczę jednocześnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. gratuluje! wydaje mi się że mimo że żyjemy w XXI to nadal dużą rolę w naszych życiach odgrywają stereotypy które nam się wpaja od dzieciństwa i mam nadzieję że coraz szybciej będzie się to zmieniać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Hi there my dear! I just want to ask if we can follow each other on GFC?

  Please leave a comment on our blog!

  http://kstylick.blogspot.com

  You can also follow us on Facebook and Instagram.

  https://www.facebook.com/Kstylick
  https://instagram.com/kstylick/

  we will follow you back! XOXO

  Korean Fashion

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thanks for your comment! Follow me if you want :)

   Usuń